
Texas Instruments
Product No:
TPS2546QRTERQ1
Manufacturer:
Package:
16-WQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 16WQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.748
1.748
10
1.56845
15.6845
25
1.47972
36.993
100
1.260555
126.0555
250
1.183624
295.906
500
1.035671
517.8355
1000
0.858126
858.126
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Load Discharge |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | USB Switch |
| Rds On (Typ) | 73mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 5.5V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS2546 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Output (Max) | 2.5A |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3x3) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | - |