
Texas Instruments
Product No:
TPS254900AIRVCRQ1
Manufacturer:
Package:
20-WQFN (4x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 20WQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.508
2.508
10
2.25435
22.5435
25
2.12648
53.162
100
1.811935
181.1935
250
1.701336
425.334
500
1.488669
744.3345
1000
1.23347
1233.47
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Interface | - |
| Input Type | Differential |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | USB Switch |
| Rds On (Typ) | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 0.5V ~ 0.7V |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Voltage, UVLO |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS254900 |
| Output Configuration | Low Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Current - Output (Max) | 3.2A |
| Supplier Device Package | 20-WQFN (4x3) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5V ~ 6.5V |