
Texas Instruments
Product No:
TPS2549RTER
Manufacturer:
Package:
16-WQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 16WQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.071
2.071
10
1.8639
18.639
25
1.75864
43.966
100
1.49834
149.834
250
1.406912
351.728
500
1.231048
615.524
1000
1.020015
1020.015
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Load Discharge, Status Flag |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | USB Switch |
| Rds On (Typ) | 47mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 6.5V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS2549 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (3x3) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |