
Texas Instruments
Product No:
TPS2559DRCR
Manufacturer:
Package:
10-VSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 10VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.691
1.691
10
1.52095
15.2095
25
1.43488
35.872
100
1.22265
122.265
250
1.148056
287.014
500
1.004549
502.2745
1000
0.832342
832.342
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 13mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 6.5V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS2559 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Output (Max) | 5.5A |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |