
Texas Instruments
Product No:
TPS27081ADDCR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWITCH 1:1 TSOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.77235
7.7235
25
0.7258
18.145
100
0.59242
59.242
250
0.550278
137.5695
500
0.468312
234.156
1000
0.374652
374.652
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Interface | On/Off |
| Input Type | - |
| Output Type | - |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 32mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 1.2V ~ 8V |
| Fault Protection | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS27081 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |