
Texas Instruments
Product No:
TPS27082LDDCR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-THIN
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWTCH P-CHAN 1:1 TSOT23-6
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.7961
7.961
25
0.75506
18.8765
100
0.62035
62.035
250
0.579918
144.9795
500
0.512468
256.234
1000
0.404586
404.586
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Interface | On/Off |
| Input Type | - |
| Output Type | P-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 32mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Load | 1.2V ~ 8V |
| Fault Protection | - |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS27082 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Supplier Device Package | SOT-23-THIN |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |