
Texas Instruments
Product No:
TPS272C45CRHFR
Manufacturer:
Package:
24-VQFN (5x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
36-V, 45-M, 3-A, 2-CH, INDUSTRIA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.2345
5.2345
10
4.7025
47.025
25
4.446
111.15
100
3.8532
385.32
250
3.6556
913.9
500
3.28016
1640.08
1000
2.7664
2766.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Load Discharge, Slew Rate Controlled |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 45mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 36V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Over Voltage, UVLO |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS272C45 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Output (Max) | 5.8A |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (5x4) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |