
Texas Instruments
Product No:
TPS274160ARLHR
Manufacturer:
Package:
28-WQFN (4x5)
Batch:
-
Description:
40-V, 160-M, 4-CHANNEL SMART HIG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.622
2.622
10
2.35125
23.5125
25
2.223
55.575
100
1.9266
192.66
250
1.8278
456.95
500
1.64008
820.04
1000
1.3832
1383.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 160mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 5V ~ 36V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Number of Outputs | 4 |
| Base Product Number | TPS274160 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Output (Max) | 1.35A |
| Supplier Device Package | 28-WQFN (4x5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |