
Texas Instruments
Product No:
TPS27S100APWPR
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.261
2.261
10
2.0292
20.292
25
1.91444
47.861
100
1.63096
163.096
250
1.5314
382.85
500
1.339975
669.9875
1000
1.110265
1110.265
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Shutdown |
| Interface | Logic |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | Relay, Solenoid Driver |
| Rds On (Typ) | 80mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 40V |
| Fault Protection | Over Load, Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS27S100 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 13A |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |