
Texas Instruments
Product No:
TPS27S100BRRKR
Manufacturer:
Package:
16-WQFN (4x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC POWER MANAGEMENT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.508
2.508
10
2.2515
22.515
25
2.1242
53.105
100
1.809845
180.9845
250
1.69936
424.84
500
1.48694
743.47
1000
1.232036
1232.036
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Shutdown |
| Interface | Logic |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | Relay, Solenoid Driver |
| Rds On (Typ) | 80mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4V ~ 40V |
| Fault Protection | Over Load, Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS27S100 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Current - Output (Max) | 13A |
| Supplier Device Package | 16-WQFN (4x3.5) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |