
Texas Instruments
Product No:
TPS2H160AQPWPRQ1
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR SWTCH N-CHAN 1:1 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8905
1.8905
10
1.69955
16.9955
25
1.60284
40.071
100
1.365815
136.5815
250
1.282424
320.606
500
1.122121
561.0605
1000
0.929756
929.756
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Status Flag |
| Interface | On/Off |
| Input Type | - |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 155mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 3.4V ~ 40V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS2H160 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 2.5A |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |