
Texas Instruments
Product No:
TPS2HB35BQPWPRQ1
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
HYDRA 35 MOHM OTP B
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7455
2.7455
10
2.46905
24.6905
25
2.33396
58.349
100
2.02293
202.293
250
1.91919
479.7975
500
1.722084
861.042
1000
1.45236
1452.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Interface | On/Off |
| Input Type | - |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 35mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 3V ~ 28V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS2HB35 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 36A |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |