
Texas Instruments
Product No:
TPS2HB50AQPWPRQ1
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
50 MOHM OTP A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4035
2.4035
10
2.15745
21.5745
25
2.03528
50.882
100
1.734035
173.4035
250
1.628224
407.056
500
1.424696
712.348
1000
1.18046
1180.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Interface | - |
| Input Type | - |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 50mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | - |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS2HB50 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 18A |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 28V |