
Texas Instruments
Product No:
TPS3600D20PW
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.5145
7.5145
10
6.7849
67.849
25
6.46912
161.728
100
5.617065
561.7065
250
5.36465
1341.1625
500
4.891284
2445.642
1000
4.260161
4260.161
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Battery Backup Circuit |
| Reset | Active Low |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 60ms Minimum |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | TPS3600 |
| Voltage - Threshold | 1.78V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Voltages Monitored | 1 |