
Texas Instruments
Product No:
TPS3840DL31DBVRQ1
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.8968
8.968
25
0.8512
21.28
100
0.6992
69.92
250
0.6536
163.4
500
0.5776
288.8
1000
0.456
456
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Reset | Active Low |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 619ms Typical |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | TPS3840 |
| Voltage - Threshold | 3.1V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |