
Texas Instruments
Product No:
TPS3840DL44DBVRQ1
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.9006
9.006
25
0.855
21.375
100
0.702335
70.2335
250
0.656526
164.1315
500
0.580184
290.092
1000
0.458042
458.042
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Reset | Active Low |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 619ms Typical |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | TPS3840 |
| Voltage - Threshold | 4.4V |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |