
Texas Instruments
Product No:
TPS40222DRPR
Manufacturer:
Package:
6-VSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1.6A 6VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.2705
2.2705
10
2.0425
20.425
25
1.9266
48.165
100
1.641505
164.1505
250
1.54128
385.32
500
1.34862
674.31
1000
1.117428
1117.428
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS40222 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1.25MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 8V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 7.2V |
| Supplier Device Package | 6-VSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |