
Texas Instruments
Product No:
TPS53316RGTR
Manufacturer:
Package:
16-VQFN (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 5A 16QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6885
2.6885
10
2.41965
24.1965
25
2.28228
57.057
100
1.94446
194.446
250
1.825824
456.456
500
1.597596
798.798
1000
1.32372
1323.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SmoothPWM™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS53316 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 725kHz, 1.1Mhz, 1.8MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.9V |
| Voltage - Output (Max) | 4.8V |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |