
Texas Instruments
Product No:
TPS53319DQPR
Manufacturer:
Package:
22-LSON-CLIP (6x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 14A 22SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.346
6.346
10
5.73515
57.3515
25
5.46858
136.7145
100
4.74829
474.829
250
4.53492
1133.73
500
4.13478
2067.39
1000
3.60126
3601.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 22-PowerLFDFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 14A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS53319 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 250kHz ~ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 22V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 22-LSON-CLIP (6x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |