
Texas Instruments
Product No:
TPS53515RVER
Manufacturer:
Package:
28-VQFN-CLIP (4.5x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 12A 28VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.9185
5.9185
10
5.3143
53.143
25
5.0236
125.59
100
4.353945
435.3945
250
4.130638
1032.6595
500
3.706406
1853.203
1000
3.12588
3125.88
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP3™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 12A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS53515 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 28-VQFN-CLIP (4.5x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |