
Texas Instruments
Product No:
TPS53915RVER
Manufacturer:
Package:
28-VQFN-CLIP (4.5x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 12A 28VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0775
7.0775
10
6.3935
63.935
25
6.09634
152.4085
100
5.293495
529.3495
250
5.055596
1263.899
500
4.609514
2304.757
1000
4.014738
4014.738
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP3™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 12A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS53915 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 1.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 28-VQFN-CLIP (4.5x3.5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |