
Texas Instruments
Product No:
TPS54010PWP
Manufacturer:
Package:
28-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 14A 28HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.379
8.379
10
7.57055
75.7055
25
7.21848
180.462
100
6.267815
626.7815
250
5.986102
1496.5255
500
5.457902
2728.951
1000
4.753667
4753.667
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 14A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54010 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 280kHz ~ 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 4V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | 3.6V |
| Supplier Device Package | 28-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.9V |