
Texas Instruments
Product No:
TPS54061DRBR
Manufacturer:
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 200MA 8SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.185
2.185
10
1.96365
19.6365
25
1.8525
46.3125
100
1.57833
157.833
250
1.482
370.5
500
1.29675
648.375
1000
1.07445
1074.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 200mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54061 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 1.1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.7V |
| Voltage - Output (Max) | 58V |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |