
Texas Instruments
Product No:
TPS54062DRBR
Manufacturer:
Package:
8-SON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 50MA 8SON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.786
1.786
10
1.60455
16.0455
25
1.51392
37.848
100
1.290005
129.0005
250
1.211288
302.822
500
1.059877
529.9385
1000
0.87818
878.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 50mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54062 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 400kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.7V |
| Voltage - Output (Max) | 58V |
| Supplier Device Package | 8-SON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |