
Texas Instruments
Product No:
TPS54140ADRCR
Manufacturer:
Package:
10-VSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.831
2.831
10
2.53935
25.3935
25
2.3959
59.8975
100
2.041265
204.1265
250
1.91672
479.18
500
1.67713
838.565
1000
1.389622
1389.622
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 1.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54140 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 39V |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |