
Texas Instruments
Product No:
TPS5420QDRQ1
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.275
4.275
10
3.8418
38.418
25
3.63242
90.8105
100
3.14811
314.811
250
2.98661
746.6525
500
2.679893
1339.9465
1000
2.260145
2260.145
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SWIFT™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS5420 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 5.5V |
| Voltage - Output (Max) | 31V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.22V |