
Texas Instruments
Product No:
TPS54225TPWPRQ1
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.591
3.591
10
3.22335
32.2335
25
3.0476
76.19
100
2.64138
264.138
250
2.50591
626.4775
500
2.248555
1124.2775
1000
1.896371
1896.371
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, SWIFT™, D-CAP2™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54225 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |