
Texas Instruments
Product No:
TPS54227DDA
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.216
1.216
10
1.08395
10.8395
25
1.02904
25.726
100
0.84531
84.531
250
0.79021
197.5525
500
0.698326
349.163
1000
0.551304
551.304
2500
0.514548
1286.37
5000
0.488822
2444.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP2™ |
| Package | Bulk |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54227 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |