
Texas Instruments
Product No:
TPS54232D
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.7879
17.879
25
1.6872
42.18
100
1.43735
143.735
250
1.349608
337.402
500
1.180907
590.4535
1000
0.978462
978.462
2500
0.910984
2277.46
5000
0.877249
4386.245
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Eco-Mode™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54232 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 25V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |