
Texas Instruments
Product No:
TPS54239DDA
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.79075
17.9075
25
1.68948
42.237
100
1.43944
143.944
250
1.351584
337.896
500
1.182636
591.318
1000
0.979896
979.896
2500
0.912323
2280.8075
5000
0.878532
4392.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP2™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54239 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 23V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |