
Texas Instruments
Product No:
TPS54240DRCR
Manufacturer:
Package:
10-VSON (3x3)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 10VSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.173
3.173
10
2.85
28.5
25
2.6942
67.355
100
2.335005
233.5005
250
2.215286
553.8215
500
1.98778
993.89
1000
1.676436
1676.436
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck, Split Rail |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54240 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 39V |
| Supplier Device Package | 10-VSON (3x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |