
Texas Instruments
Product No:
TPS54283PWPR
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A DL 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.3535
3.3535
10
3.01625
30.1625
25
2.85114
71.2785
100
2.471045
247.1045
250
2.344334
586.0835
500
2.103547
1051.7735
1000
1.774078
1774.078
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS54283 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 310kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 25.2V |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |