
Texas Instruments
Product No:
TPS542951RSAR
Manufacturer:
Package:
16-QFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 2A/3A DL 16QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.793
2.793
10
2.50705
25.0705
25
2.36968
59.242
100
2.05371
205.371
250
1.94845
487.1125
500
1.748323
874.1615
1000
1.474495
1474.495
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 2A, 3A |
| Number of Outputs | 2 |
| Base Product Number | TPS542951 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |