
Texas Instruments
Product No:
TPS54316MPWPREP
Manufacturer:
Package:
20-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK 3.3V 3A 20HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.9915
10.9915
10
9.92655
99.2655
25
9.46466
236.6165
100
8.218165
821.8165
250
7.848786
1962.1965
500
7.156236
3578.118
1000
6.232846
6232.846
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54316 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 350kHz, 550kHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 20-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |