
Texas Instruments
Product No:
TPS54326PWP
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 3A 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1565
2.1565
10
1.93705
19.3705
25
1.8278
45.695
100
1.55724
155.724
250
1.46224
365.56
500
1.27946
639.73
1000
1.060124
1060.124
2500
0.987012
2467.53
5000
0.950456
4752.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54326 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |