
Texas Instruments
Product No:
TPS54329EDDA
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9855
1.9855
10
1.786
17.86
25
1.68454
42.1135
100
1.43526
143.526
250
1.347632
336.908
500
1.179178
589.589
1000
0.977037
977.037
2500
0.909654
2274.135
5000
0.875957
4379.785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54329 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 650kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |