
Texas Instruments
Product No:
TPS5432DDA
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9025
0.9025
10
0.8075
8.075
25
0.76646
19.1615
100
0.62947
62.947
250
0.588392
147.098
500
0.519992
259.996
1000
0.410514
410.514
2500
0.383144
957.86
5000
0.363992
1819.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS5432 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Min) | 2.95V |
| Voltage - Output (Max) | 4.5V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.808V |