
Texas Instruments
Product No:
TPS54339DDA
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0995
2.0995
10
1.8848
18.848
25
1.7784
44.46
100
1.515155
151.5155
250
1.42272
355.68
500
1.24488
622.44
1000
1.031472
1031.472
2500
0.960336
2400.84
5000
0.924768
4623.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP2™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54339 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 600kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 23V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 7V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |