
Texas Instruments
Product No:
TPS54360BQDDAQ1
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.2985
6.2985
10
5.6525
56.525
25
5.34394
133.5985
100
4.631535
463.1535
250
4.394016
1098.504
500
3.942747
1971.3735
1000
3.325209
3325.209
2500
3.15895
7897.375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Eco-Mode™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck, Split Rail |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 3.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54360 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 58.8V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |