
Texas Instruments
Product No:
TPS54360DDAR
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.617
4.617
10
4.14295
41.4295
25
3.91704
97.926
100
3.394635
339.4635
250
3.220576
805.144
500
2.889824
1444.912
1000
2.437196
2437.196
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck, Split Rail |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Current - Output | 3.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54360 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 58.8V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |