
Texas Instruments
Product No:
TPS543620RPYR
Manufacturer:
Package:
14-VQFN-HR (2.5x3)
Batch:
-
Description:
4-V TO 18-V INPUT, ADVANCED CURR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.439
3.439
10
3.0875
30.875
25
2.91878
72.9695
100
2.52966
252.966
250
2.39989
599.9725
500
2.153422
1076.711
1000
1.816144
1816.144
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS543620 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz, 750kHz, 1MHz, 1.5MHz, 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-VQFN-HR (2.5x3) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V |