
Texas Instruments
Product No:
TPS54426PWPR
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 4A 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.318
2.318
10
2.0786
20.786
25
1.96118
49.0295
100
1.670955
167.0955
250
1.568944
392.236
500
1.372826
686.413
1000
1.137482
1137.482
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54426 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |