
Texas Instruments
Product No:
TPS54426RSAR
Manufacturer:
Package:
16-QFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 4A 16QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.128
2.128
10
1.9114
19.114
25
1.8031
45.0775
100
1.536245
153.6245
250
1.44248
360.62
500
1.26217
631.085
1000
1.045798
1045.798
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54426 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |