
Texas Instruments
Product No:
TPS54429PWPR
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 4.5A 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.748
1.748
10
1.5713
15.713
25
1.482
37.05
100
1.262645
126.2645
250
1.1856
296.4
500
1.0374
518.7
1000
0.85956
859.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP2™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 4.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54429 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 700kHz |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 7V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |