
Texas Instruments
Product No:
TPS544B20RVFR
Manufacturer:
Package:
40-LQFN-CLIP (7x5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 20A 40LQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.5785
8.5785
10
7.75295
77.5295
25
7.39252
184.813
100
6.419055
641.9055
250
6.13054
1532.635
500
5.58961
2794.805
1000
4.86837
4868.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | SWIFT™, D-CAP™, D-CAP2™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-PowerLFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 20A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS544 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | Selectable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 40-LQFN-CLIP (7x5) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |