
Texas Instruments
Product No:
TPS544C26RXXR
Manufacturer:
Package:
37-WQFN-FCRLF (5x6)
Batch:
-
Description:
4-V TO 16-V, 35-A SVID AND ICSYN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.7565
9.7565
10
8.81505
88.1505
25
8.4056
210.14
100
7.298375
729.8375
250
6.97034
1742.585
500
6.35531
3177.655
1000
5.53527
5535.27
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 37-PowerWFQFN |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 35A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 3.04V |
| Supplier Device Package | 37-WQFN-FCRLF (5x6) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.25V |