
Texas Instruments
Product No:
TPS54526PWP
Manufacturer:
Package:
14-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BUCK ADJ 5.5A 14HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8785
2.8785
10
2.58685
25.8685
25
2.4453
61.1325
100
2.11926
211.926
250
2.01058
502.645
500
1.804088
902.044
1000
1.52152
1521.52
2500
1.445444
3613.61
5000
1.391104
6955.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | D-CAP2™, Eco-Mode™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54526 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 650kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.76V |