
Texas Instruments
Product No:
TPS54560DDA
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 8SOPWR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.384
6.384
10
5.738
57.38
25
5.4245
135.6125
100
4.701075
470.1075
250
4.460022
1115.0055
500
4.001951
2000.9755
1000
3.37515
3375.15
2500
3.206392
8015.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Eco-Mode™ |
| Package | Tube |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck, Split Rail |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54560 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 58.8V |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |