
Texas Instruments
Product No:
TPS54561DPRR
Manufacturer:
Package:
10-WSON (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 10WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8235
5.8235
10
5.2345
52.345
25
4.94836
123.709
100
4.288585
428.8585
250
4.068698
1017.1745
500
3.650812
1825.406
1000
3.079007
3079.007
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54561 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 59V |
| Supplier Device Package | 10-WSON (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |