
Texas Instruments
Product No:
TPS54561QDPRRQ1
Manufacturer:
Package:
10-WSON (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC REG BCK SPLIT RAIL ADJ 10WSON
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.175
6.175
10
5.5803
55.803
25
5.32076
133.019
100
4.619945
461.9945
250
4.412294
1103.0735
500
4.022984
2011.492
1000
3.503894
3503.894
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Eco-Mode™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | TPS54561 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 58.8V |
| Supplier Device Package | 10-WSON (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.8V |